Znamy laureatów XXVI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Romualda III Mikoszewskiego p.h. „Ziemia najbliższa”.

Zakończył się, ogłoszony przez Łosicki Dom Kultury i Powiatowe Stowarzyszenie Animatorów Kultury w Łosicach XXVI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Romualda III Mikoszewskiego p.h. „Ziemia najbliższa” pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Łosice. Zadanie dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Sponsor Główny koncertu: Polska Spółka Gazownictwa.

Na konkurs wpłynęło 195 zestawów wierszy nadesłanych z całej Polski i zagranicy. Jury, w skład którego weszli uznani twórcy i krytycy literaccy: Ernest Bryll, Waldemar Michalski, Agnieszka Polak, Joanna Obrępalska i Grzegorz Michałowski oceniło 585 wierszy i wyłoniło laureatów:       

 • I nagroda za zestaw wierszy opatrzony godłem: „NIKIFOR” – Janusz Pyziński – Dębica
 • dwie równorzędne nagrody II
 • za zestaw wierszy opatrzony godłem: „WROTYCZ” – Renata Malinowska – Trzebnice
 • za zestaw wierszy opatrzony godłem: „JASKÓŁCZE ZIELE” – Marianna Pawłowska – Niemojki
 • oraz nagroda dla najlepszego literata z powiatu łosickiego
 • III nagroda za zestaw wierszy opatrzony godłem: „TUPTUŚ” – Grzegorz Baczewski – Warszawa

 Wyróżnienia otrzymali:

 • za zestaw wierszy opatrzony godłem: „VOLVER” – Danuta Potrawa – Gniezno
 • za zestaw wierszy opatrzony godłem: „DYM” – Anna Piliszewska – Wieliczka
 • za zestaw wierszy opatrzony godłem: „AMICUS ALCET” – Dawid Sulej Rudnicki – Kraków
 • za zestaw wierszy opatrzony godłem: „ESTER” – Jerzy Marciniuk – Szwecja
 • za zestaw wierszy opatrzony godłem: „KLON” – Mariusz Baryła – Piotrków Trybunalski
 • za zestaw wierszy opatrzony godłem: „SZARAWARY W SZUWARACH” – Mirosław Gabryś – Cieszyn
 • za zestaw wierszy opatrzony godłem: „PAJĘCZYNA” – Marta Jurkowska – Olkusz
 • za zestaw wierszy opatrzony godłem: „PIÓRO PELIKANA” – Ela Galoch – Turek
 • za zestaw wierszy opatrzony godłem: „EURY” – Eugeniusz Rychlicki – Chorzów

Uroczysta Gala podsumowująca 26. edycję Konkursu odbyła się 29 grudnia o godz. 16:30 w sali widowiskowej ŁDK. Laureatom nagrody wręczyli: Burmistrz Mariusz Kucewicz, Prezes PSG Robert Więckowski oraz członkowie Jury: Joanna Obrępalska i Waldemar Michalski, który również wygłosił słowo podsumowujące Konkurs.

Muzycznym prezentem dla uczestników Gali był recital Tomasza Kordeusza z towarzyszeniem pianisty Piotra Matuszczyka.

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w Konkursie, Jury za wytężoną pracę, a zwycięzcom składamy gratulacje i życzymy dalszych sukcesów. A wszystkim Państwu – dobrego Nowego Roku! Aby 2022 był rokiem wielu sukcesów i tych osobistych i tych zawodowych. A przede wszystkim aby Państwo nie utracili wizji, pasji, energii i zaangażowania, które obserwujemy współpracując z Państwem i które u Państwa tak cenimy i podziwiamy.  I zapraszamy za rok…

A tymczasem zapraszamy czytania nagrodzonych utworów literackich. 

Powrót na początek strony