Wydarzenia

Zaproszenie na spektakl teatralny "Kochając Marszałka"

9 listopada 2023 r. (czwartek), a więc dwa dni przed 105. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, zapraszamy do sali widowiskowej Łosickiego Domu Kultury na spektakl teatralny “Kochając Marszałka”. Bilety w cenie 40 zł będą do nabycia w sekretariacie ŁDK. Telefoniczna rezerwacja pod nr 531 257 246.

Na łosickiej scenie będziemy mieli okazję zobaczyć wybitnego polskiego aktora Jarosława Grudę, który wcieli się w rolę samego Józefa Piłsudskiego.

Spektakl „Kochając Marszałka” jest spojrzeniem na Józefa Piłsudskiego okiem kochającej go kobiety. Człowiek, który do dziś wzbudza ogromne kontrowersje – od bałwochwalczego uwielbienia po odsądzanie go „od czci i wiary” jawi się przeciętnemu Polakowi jako postać monumentalna, silna i groźna. W tym spektaklu Piłsudski – niewątpliwie nieprzeciętny człowiek i wielki ideowiec – jest postacią z krwi i kości. Nie sposób jednak nawet tak opowiadając o Marszałku pomijać historii i polityki. Do opowieści o miłości Aleksandry i Piłsudskiego dodana jest postać drugiego wielkiego Polaka i głównego adwersarza Naczelnika – Romana Dmowskiego. Postać Dmowskiego pełni rolę po części narratora opowieści o tych niezwykle burzliwych latach pierwszej połowy XX wieku.

Sceny spotkań tych dwóch wielkich ludzi, twórców polskiej niepodległości w możliwie prosty sposób pokazują na czym polegał zasadniczy konflikt między dwoma sposobami pojmowania czym ma być wolna Polska i jak tę wolność odzyskać po latach niewoli.

Jednak przede wszystkim spektakl „Kochając marszałka” jest opowieścią o niełatwej miłości Aleksandry Szczerbińskiej do Józefa Piłsudskiego, dla którego największą miłością była Polska.

plakat teatr.png
Powrót na początek strony