Zapraszamy na koncert z cyklu „Z klasyką przez Polskę"

Koncert odbędzie się w sali widowiskowej Łosickiego Domu Kultury w piątek 8 października o godz. 18:00. Wystąpi duet Jan Kalinowski – wiolonczela i Marek Szlezer – fortepian. W programie usłyszymy muzykę m.in. Schumanna, Debussy’ego, Tansmana, Majerskiego i Różyckiego. Do udziału w koncercie upoważnia bilet wstępu, który można odebrać w sekretariacie ŁDK (od poniedziałku do piątku w godz. 8:30-17:00) lub zarezerwować zaproszenie telefonicznie, tel. 83 359 05 09, 531 257 246.

koncert duo.jpg
Magazyn „The Strad” napisał o nich: „Kalinowski i Szlezer, przyjaciele z czasów dzieciństwa, dysponują wyjątkowo naturalnym darem wzajemnego porozumienia, a ich grę cechuje zwracająca uwagę jakość wykonania, która nadaje życie muzyce”.
Wiolonczelistę Jana Kalinowskiego i pianistę Marka Szlezera połączyła nie tylko przyjaźń, lecz także edukacja w Krakowie i Paryżu. Oficjalną nazwę – Cracow Duo – zespół przyjął dwadzieścia lat temu. W tym czasie zyskali sobie uznanie publiczności, a także krytyków polskich i zagranicznych, m.in.: Programu 2 PR, SlovenskiegoRozhlasu, Radia SuddeutscheRundfunk; ClassiqueInfo, Classical Music Review, Res Musica, American Record Guide, Ruchu Muzycznego, Twojej Muzy, The Strad i Gramophone.
Muzycy występowali na najbardziej prestiżowych estradach świata m.in. w SeoulArts Center w Seulu, Alfred Newman Hall w Los Angeles, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Palacio de BellasArtes w Meksyku, SalleCortot w Paryżu, St.Martin-in-the-Fields w Londynie i Concertgebouw w Amsterdamie.
Fascynacja muzyką polską powoduje, że artyści od początku działalności aktywnie włączają się w nurt promocji rodzimej kultury w kraju i zagranicą, prezentując publiczności dzieła na wiolonczelę i fortepian m.in.: Fryderyka Chopina, Aleksandra Tansmana, Karola Szymanowskiego, Zygmunta Stojowskiego, Szymona Laksa, Ludomira Różyckiego i Tadeusza Majerskiego oraz szereg utworów współczesnych, pisanych specjalnie dla nich przez wielu autorów polskich i zagranicznych.
Od roku 2009 Cracow Duo regularnie nagrywa i wydaje płyty dla takich wytwórni jak m.in.: Warner Classics i DUX. Nagrania muzyków, oprócz pochlebnych recenzji otrzymały liczne nagrody międzynarodowe oraz nominacje do Polskich Nagród Fonograficznych „Fryderyk”.W roku 2020 amerykańska wytwórnia umieściła ich nagrania na składance The Best of PolishClassics.
Podobne rozumienie muzyki i wspólna wizja sztuki w połączeniu z doskonałym warsztatem instrumentalnym i dużym doświadczeniem koncertowym pozwala im na tworzenie interpretacji emocjonalnych, szczerych i żywiołowych.
Powrót na początek strony