Obchody Konstytucji 3 Maja w Łosicach

Tegoroczne uroczystości, którym towarzyszyła słoneczna, choć niezbyt ciepła aura, zgromadziły wielu mieszkańców. Uroczysta msza święta, przemarsz ulicami miasta, obchody w parku Jagiellończyka. Tak w Łosicach świętowaliśmy 3 Maja.

W tym dniu nasza obecność niech będzie podkreśleniem naszego patriotyzmu. Niech powiewające flagi będą przypomnieniem słów św. Jana Pawła II „Jesteście świadkami historii. Przypominajcie, że Wolność jest nam nie tylko dana, ale i zadana”. – powiedział Burmistrz Mariusz Kucewicz

232 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęliśmy mszą św. w intencji Ojczyzny, w kościele parafialnym pw. św. Zygmunta Króla w Łosicach, której przewodniczył ks. Marcin Olek Dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej im. bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach. Msza odbyła się z udziałem pocztów sztandarowych, natomiast piękną oprawę muzyczną zapewnił Chór „Adoramus” Parafii Trójcy Świętej w Łosicach.

Po mszy przy akompaniamencie marsza granego przez uczniów z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Stanisława Moniuszki w Łosicach przeszliśmy do parku im. Króla Aleksandra Jagiellończyka,  dumnie niosąc flagę narodową pod obelisk upamiętniający 200. Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, gdzie podniesieniem narodowej flagi na maszt oraz odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego rozpoczęła się główna część uroczystości.

W programie znalazły się m.in.:

• Preambuła Konstytucji 3 Maja odczytana przez ks. Kanonika Sławomira Kapitana.
  • Taniec z szarfami w wykonaniu Grupy „Sówki” z Przedszkola Samorządowego nr 2 w Łosicach pod kierunkiem Pani Renaty Orzepowskiej.
  • Wykonanie pieśni patriotycznej „Cześć polskiej ziemi” przez uczniów z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Stanisława Moniuszki w Łosicach prowadzonych przez Pana Lechosława Ryszczuka.
  • Część artystyczna w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Łosicach przygotowana pod kierunkiem Pani Anny Iliasiuk

Podczas uroczystości nie zabrakło także przemówień okolicznościowych oraz ceremonii złożenia wieńców przez przedstawicieli władz samorządowych, instytucji państwowych, partii politycznych, służb mundurowych, harcerzy oraz organizacji pozarządowych.

Dowódcą uroczystości był st. kpt. Mateusz Daniluk z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łosicach, a wartę honorową pełnili harcerze z I Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Płomienie” działającej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Łosicach prowadzona przez Panią Małgorzatę Szymańską.

Dziękujemy wszystkim, że byliście razem z nami.