Obchody 79 rocznicy bitwy pod Jeziorami

25 czerwca 2023 r. miejscowa społeczność oraz zaproszeni goście uczestniczyli w uroczystościach związanych z 79. rocznicą bitwy 34. Pułku Piechoty 9. Dywizji Piechoty Armii Krajowej, dowodzonego przez mjr. Stefana Wyrzykowskiego pseudonim „Zenon”, stoczonej z Niemcami 30 czerwca 1944 r. pod Jeziorami.

Tegoroczne spotkanie w sposób szczególny poświęcone było Aleksandrowi Wereszko ps. „Roch”. Komendant Rejonu II i VII ZWZ Biała Podlaska Okręgu Lublin – oficer organizacji wyszkolenia i broni w oddziale partyzanckim OP.34 pp AK, oficer broni Ruchu Oporu Armii Krajowej, Komendant WiN „Małgorzata” – Międzyrzec Podlaski, komendant obwodu WiN – „Sława” powiatu Siedlce, podległego Inspektoratowi „Północ” Biała Podlaska. O majorze opowiedział Waldemar Kosieradzki właściciel Muzeum Historii i Tradycji w Łosicach.

Posterunek honorowy wystawił 53 batalion lekkiej piechoty 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w Siedlcach. Salwa honorowa została oddana przez Braci Bractwa Podlasko-Kozieradzkiego w Konstantynowie na cześć poległych i zmarłych żołnierzy AK Oddziału Majora Zenona.

W uroczystościach uczestniczyli m. in: Wiceminister Zdrowia Waldemar Kraska, porucznik Andrzej Wąsowski reprezentujący majora Pawła Kraczkowskiego, dowódcę 53 Batalionu Lekkiej Piechoty 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w Siedlcach, Sławomir Kordaczuk Dyrektor Muzeum Regionalnego im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach Starosta, Łosicki Janusz Kobyliński, Burmistrz Miasta i Gminy Łosice Mariusz Kucewicz, Radni Powiatu Łosickiego z Przewodniczącą Urszulą Sadowską,  Radni Miasta i Gminy Łosice z Przewodniczącą Ewą Hornowską oraz przedstawiciele służb mundurowych z Komendant Powiatowym Policji w Łosicach – mł.  inspektor Agnieszką Sienkiewicz i Komendantem Straży Miejskiej Tomaszem Zienkiewiczem, przedstawiciele urzędów, instytucji i organizacji pozarządowych.

Jak co roku, w spotkaniu uczestniczyły rodziny żołnierzy z Oddziału „Zenona” oraz Członków Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Oddziału Partyzanckiego Zenona 34. Pułku piechoty AK dowodzonego przez Stefana Wyrzykowskiego ps. Zenon. Nie zabrakło też Kawalerii Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji pod dowództwem Andrzeja Nowaka i XXVII Oddział Związku Polskich Spadochroniarzy w Siedlcach

Mszę polową w intencji poległych w II wojnie światowej odprawił ksiądz kanonik Sławomir Kapitan, proboszcz parafii pw. Św. Zygmunta w Łosicach.

Przed rozpoczęciem uroczystości w Jeziorach delegacje złożyły kwiaty w Chotyczach, pod pomnikiem upamiętniającym 24 Polaków, rozstrzelanych 1 lipca 1944 roku przez niemieckiego okupanta.

W tak ważnym wydarzeniu poczty sztandarowe wystawili:

1. Światowego Związek Żołnierzy AK Koło Trzebieszów
  2. Ochotnicza Straż Pożarna w Łuzkach
  3. Ochotnicza Straż Pożarna w Meszkach
  4. Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji
  5. Podlasko-Kozieradzkie Bractwo Kurkowe w Konstantynowie
  6. Zespół Placówek Oświatowych Żołnierzy Majora Zenona w Leśnej Podlaskiej.

Na zakończenie uroczystości każdy mógł spróbować żołnierskiej grochówki oraz obejrzeć prezentację mundurów i wyposażenia wojsk z początku XX wieku Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Niepodległa".

Organizatorami wydarzenia był Burmistrz Miasta i Gminy Łosice Mariusz Kucewicz, Łosicki Dom Kultury i Konna Straż Ochrony Przyrody i Tradycji.