Zapraszamy na Szlak Stefana Żeromskiego

Ten wybitny, polski pisarz, autor Przedwiośnia, Popiołów, Wiernej rzeki, przebywał na ziemi łosickiej w okresie od 2 grudnia 1889 r. do 17 sierpnia 1890 r. jako guwerner Adasia Rzążewskiego w majątku Łysów. Niejednokrotnie gościł też w patkowskim dworze, czy niemojskim kościele, gdzie z lubością poznawał okolicznych mieszkańców, podpatrywał ich zwyczaje i delektował podlaską gościnnością. Ziemia Łosicka zrobiła na młodym literacie wyjątkowo duże wrażenie, nic więc dziwnego, że bardzo często tereny te stawały się tłem wydarzeń opisywanych w jego dziełach, tak samo jak poznane tu osoby stawały się pierwowzorami bohaterów jego utworów.

Licząca nieco ponad 11 km trasa rozpoczyna się przy wybudowanej w 1937 roku kapliczce w Niemojkach Stacji. W tym miejscu 26 listopada br. miało też miejsce  oficjalne otwarcie szlaku, na które przybyli przedstawiciele samorządów, organizacji, stowarzyszeń oraz mieszkańcy i społeczność szkolna. Odsłonięcia pierwszej tablicy dokonali - dyrektorka delegatury Urzędu Marszałkowskiego – Magdalena Sałata, burmistrz Mariusz Kucewicz, prezeska Powiatowego Stowarzyszenia Animatorów Kultury - Joanna Gąska i jedna z pomysłodawczyń projektu – Maria Krawczyk z nieformalnej grupy „Szalone Niemojki”.

Otwarcie szlaku Stefana Żeromskiego - 26 listopada 2021 r. Niemojki

Szlak składa się 9 unikalnych miejsc związanych z osobą Stefana Żeromskiego. Jednym z nich jest miejscowa szkoła, w której w 1960 roku utworzono Izbę Pamięci Narodowej. Kolejnym punktem na szlaku jest przystanek wyznaczony przy kościele parafialnym. Nieopodal kościoła, przy cmentarzu parafialnym ustawiono kolejną tablicę i zaplanowano kolejny przystanek. Odnajdziemy tu groby właścicieli majątków w których gościł Żeromski, znajduje się tu też grób jego stryjecznego dziadka - Franciszka Katerli, właściciela Woźnik. Następny punkt na mapie szlaku wyznacza stara unicka kapliczka niedaleko Łysowa, a kolejny ruiny łysowskiego dworu w którym Żeromski pełnił rolę guwernera. Kolejny punkt na trasie to las zwany Rogaczem. Tuż za lasem rozciąga się teren wsi Patków Ruski. Ostatnim przystankiem na trasie szlaku jest dwór Kopciów w którym Żeromski był niejednokrotnie gościem. Stąd też pochodziła rodzina Lucyny Żółkowskiej, za sprawą której literat dowiedział się o wolnym wakacie na guwernera w Łysowie. Wprawdzie stary dwór został zniszczony, jednak na pozostałościach po okazałym niegdyś budynku odnajdziemy tablicę pamiątkową poświęconą Stefanowi Żeromskiemu. Do dziś zachowała się też zabytkowa studnia dworska wyłożona pięknym naturalnym kamieniem.

Przejazd wyznaczonym szlakiem był dla wielu uczestników wydarzenia wyjątkowym przeżyciem. Mieszkańcy często podkreślali, że nie mieli świadomości tak ścisłych powiązań Żeromskiego z Ziemią Łosicką i Południowym Podlasiem, wielu po raz pierwszy odwiedziło wspomniane miejsca.

Otwarcie szlaku Stefana Żeromskiego - 26 listopada 2021 r. Niemojki

W miejscowej szkole podstawowej im. Stefana Żeromskiego odbyła się też uroczysta gala z okazji otwarcia szlaku przygotowana przez nauczycieli i uczniów oraz mieszkańców zaangażowanych w realizację projektu. Nie zabrakło też miejsca na przemówienia i odczyty zaproszonych gości. Przed zgromadzonymi gośćmi zaprezentował się również Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej.

Pomysłodawczyniami utworzenia szlaku były Maria Krawczyk i Barbara Gąsewicz i Marianna Pawłowska z grupy nieformalnej "Szalone Niemojki", wsparcia w opracowaniu szlaku udzielił Konrad Hryniewicz, zaś organizatorem zostało Powiatowe Stowarzyszenie Animatorów Kultury w Łosicach, Łosicki Dom Kultury i grupa nieformalna "Szalone Niemojki". Projekt uzyskał honorowy patronat burmistrza Mariusza Kucewicza. Zadanie dofinansowano ze środków samorządu Mazowsza.

Fot. Joanna Gąska/Łosice INFO

Powrót na początek strony