IV edycja konkursu Renowacja Roku Zabytków Mazowsza
Samorząd Województwa Mazowieckiego serdecznie zaprasza właścicieli zabytków z obszaru województwa mazowieckiego, do zapoznania się z zasadami IV edycji konkursu "Renowacja Roku Zabytków Mazowsza". Tytuł renowacji roku mogą otrzymać zabytki w dwóch kategoriach: obiektów wpisanych do rejestru zabytków i obiektów figurujących w gminnej ewidencji zabytków. Nabór zgłoszeń trwa do 31 lipca.
Kto może wziąć udział w konkursie?
W konkursie może wziąć udział każdy podmiot lub osoba będąca właścicielem bądź posiadaczem zabytku, który:
- jest wpisany do rejestru zabytków indywidualnie lub jako historyczny zespół budowlany, albo figuruje w gminnej ewidencji zabytków;
- znajduje się na terenie województwa mazowieckiego;
- jest zabytkiem nieruchomym lub sanowi przynależność nieruchomości;
- przeprowadzono przy nim prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane, zgodnie z prawem i pozwoleniem wydanym przez właściwy organ, zakończone po dniu 1 stycznia 2021 roku.
Celem głównym konkursu jest promocja zrównoważonej opieki nad zabytkami, dobrych praktyk konserwatorskich, renowacyjnych i adaptacyjnych wśród właścicieli zabytków nieruchomych, jak również budowanie świadomości o wartościach lokalnego dziedzictwa.
Zgłoszenia
Na zgłoszenia czekamy od 3 czerwca do 31 lipca br. Regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy znajdują się w plikach poniżej.
W razie wątpliwości prosimy o kontakt mailowy dziedzictwo@mazovia.pl lub telefoniczny 22 59 79 161.
Nagrody
W konkursie przyznane zostaną nagrody pieniężne w dwóch kategoriach:
kategoria: Zabytki wpisane do rejestru zabytków
- I nagroda – 15 tys. zł;
- II nagroda – 12 tys. zł;
- III nagroda – 10 tys. zł;
- ewentualne wyróżnienia – po 5 tys. zł.
kategoria: Zabytki figurujące w gminnej ewidencji zabytków
- I nagroda – 15 tys. zł;
- II nagroda – 12 tys. zł;
- III nagroda – 10 tys. zł;
- ewentualne wyróżnienia – po 5 tys. zł.
Konkurs został objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego i Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP oraz patronatem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Politechniki Warszawskiej, Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków oraz Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.