Zapraszamy na otwarcie Szlaku Stefana Żeromskiego

Powiatowe Stowarzyszenie Animatorów Kultury w Łosicach oraz Nieformalna Grupa Szalone Niemojki serdecznie zapraszają w piątek 26 listopada o godz. 14:00 na otwarcie szlaku Stefana Żeromskiego. Wspólnie podążymy śladem jego wędrówek, na własne oczy zobaczmy miejsca będące niemymi świadkami spotkań z wybitnym pisarzem i odkryjemy na nowo okolicę w której zakochał się sam Żeromski.

Autor „Przedwiośnia” w naszej okolicy przeżył intensywnie trzy pory roku: od 2 grudnia 1889 r. do 17

sierpnia 1890 r. W Łysowie był guwernerem syna Anieli Rzążewskiej, która była jego pierwszą burzliwą miłością życia (była to o 8 lat starsza wdowa). Wiele razy odwiedzał Łosice, wielokrotnie był uczestnikiem nabożeństw w kościele w Niemojkach, gdzie na pamiątkę licznego uczestnictwa w mszach św., Żeromski ofiarował albę z monogramem. Na pobliskim cmentarzu odwiedzał grobowiec stryjecznego dziadka, Katerli. Co bardzo ważne, jest tam pochowana także jego miłość – Natalia Faytt. Aleją Lipową dojeżdżał do dworku w Łysowie. Las Rogacz był miejscem spotkań z ukochaną Natalią, która mieszkała w dworku w Patkowie Ruskim (obecnie: Niemojki). W Patkowie Prusach znajdował się dwór Kopciów, który często odwiedzał wraz z Natalią oraz i jej mężem doktorem Fayttem. Miejsca związane z jego pobytem w naszej okolicy zostały wiele razy opisane w jego twórczości.

Zadanie dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Patronat honorowy: Burmistrz miasta i Gminy Łosice.
Współpraca: Miasto i Gmina Łosice, Łosicki Dom Kultury.  

Otwarcie szlaku Stefana Żeromskiego - 26 listopada 2021 r. Niemojki

Powrót na początek strony