Aktualności

Zapal znicz pamięci

W 81. Rocznicę Zbrodni Katyńskiej i 11. Rocznicę Katastrofy Smoleńskiej.

Z powodu pandemii już po raz drugi nie odbędą się łosickie obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Symbolem naszej pamięci o blisko 22 tysiącach obywateli Rzeczypospolitej, zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 r., niech będzie zapalony znicz na Skwerze Męczenników Katynia. Wśród ofiar tej okrutnej zbrodni byli też mieszkańcy i osoby związane z Ziemią Łosicką. O historii 40. osób opowiada książka pt. „Katyniacy Ziemi Łosickiej”. Informacje o ich losach przez ponad 10 lat zbierali Hieronim Bolesta, Tomasz Dobrowolski, Dariusz Kazun i Agata Wasilewska.
Pamiętajmy też o ofiarach katastrofy lotniczej w Smoleńsku, w której zginęło 96 osób, z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i jego małżonką oraz ostatnim Prezydentem na Uchodźstwie Ryszardem Kaczorowskim. W delegacji udającej się do Katynia na uroczystości upamiętniające 70. Rocznicę Zbrodni Katyńskiej uczestniczył również Władysław Augustyn Stasiak szef Kancelarii Preydenta RP. Jego dziadlkiem był legionista, żołnierz II Brygady Józefa Piłsudskiego, właściciel części folwarku Patków-Józefów pod Łosicami.

Akcja palenia zniczy trwa do 13 kwietnia br. 

Powrót na początek strony