Aktualności

Obchody 83 rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz 13 Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej

W 83. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 13. Rocznicę Katastrofy Smoleńskiej spotkaliśmy się dzisiaj na łosickich obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Przy skwerze im. Męczenników Katynia oddaliśmy cześć wszystkim, których życie zakończyło się tak tragicznie na rosyjskiej ziemi. Najpierw w wyniku sowieckiej zbrodni ludobójstwa, później w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.

Podczas uroczystości została wystawiona Urna z Ziemią Katyńską pobraną uroczyście 24 października 2009 r. przez Delegację Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łosickiej i Mieszkańców z Powiatu Łosickiego w obecności ojca Ptolomeusza proboszcza Parafii Rzymsko-Katolickiej w Smoleńsku z grobów Żołnierzy polskich zamordowanych w Katyniu.

Po uroczystym podniesieniu flagi st. bryg. w stanie spoczynku, Prezes OSP Łosice Sławomir Zaniuk odczytał Katyński Apel Poległych.

Następnie kwiaty pod tablicą upamiętniającą zbrodnię katyńską złożyli:

 1. Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Anna Kaszuba,
 2. Delegacja Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w składzie Ewa Janoszka oraz Marcin Zalewski,
 3. Delegacja Samorządu Powiatu Łosickiego w składzie Starosta Powiatu Łosickiego Janusz Kobyliński wraz z przedstawicielami Starostwa Powiatowego w Łosicach,
 4. Delegacja Samorządu Miasta i Gminy Łosice w składzie Burmistrz Miasta i Gminy Łosice Mariusz Kucewicz, Przewodnicząca Rady Miasta i Gminy Łosice Ewa Hornowska, Sekretarz Miasta i Gminy Łosice Małgorzata Łaska,
 5. Delegacja z Komendy Powiatowej Policji w Łosicach w składzie Komendant Powiatowy Policji w Łosicach mł. insp. Agnieszka Sienkiewicz, I zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Łosicach podinsp. Jarosław Aniszewski,
 6. Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Łosicach st. bryg. Mariusz Popławski oraz Prezes OSP Łosice Sławomir Zaniuk,
 7. Delegacja Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łosickiej oraz Uniwersytetu III Wieku im. Tajnej Organizacji Nauczycielskiej w Łosicach,
 8. Delegacja Młodzieżowej Rady Miasta i Gminy Łosice,
 9. Harcerze z I Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Płomienie”.

Obchody zakończyliśmy występem artystycznym uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łosicach pod kierownictwem Małgorzaty Lipińskiej, Anny Jakimiuk oraz Daniela Głuchowskiego.

Dowódcą uroczystości był st. kpt. Mateusz Daniluk z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łosicach, a wartę honorową przy pomniku pełnili harcerze z I Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Płomienie” działającej przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Łosicach prowadzona przez Małgorzatę Szymańską.

W tak ważnym wydarzeniu poczty sztandarowe wystawili:

 1. Państwowa Straż Pożarna w Łosicach,
 2. Ochotnicza Straż Pożarna w Łosicach,
 3. Ochotnicza Straż Pożarna w Niemojkach,
 4. Ochotnicza Straż Pożarna w Łuzkach,
 5. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łosickiej,
 6. I Liceum Ogólnokształcące Zespołu Szkół Nr 1 w Łosicach,
 7. Zespół Szkół Nr 3 Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stanisława Staszica w Łosicach,
 8. Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Łosicach,
 9. Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Niemojkach.

Wcześniej o godzinie 10:00 uczniowie łosickich szkół oraz mieszkańcy spotkali się Agatą Wasilewską oraz Dariuszem Kazunem współautorami książki „Katyniacy Ziemi Łosickiej”.

W ramach obchodów 12 kwietnia br. o godzinie 18:00 w kościele pw. św. Zygmunta Króla w Łosicach odbyła się msza św. w intencji Ojczyzny oraz Ofiar Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej.

Organizatorami uroczystości byli:

Burmistrz Miasta i Gminy Łosice Mariusz Kucewicz

Dziekan Dekanatu Łosickiego ks. Kanonik Sławomir Kapitan

Łosicki Dom Kultury.

Fotorelacja z obchodów na Miasto i Gmina Łosice

Powrót na początek strony