Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

Okazją do wspólnego świętowania mieszkańców była 231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Wydarzenie zgromadziło również przedstawicieli samorządów, instytucji i organizacji. Gościem honorowym uroczystości był Sekretarz Stanu Ministerstwa Zdrowia Waldemar Kraska, który odniósł się min. do wydarzeń z za wschodniej granicy – Tylko silne państwo – silne gospodarczo i militarnie jest w stanie zapewnić wolność i suwerenność swojemu krajowi – mówił.

Msza święta w kościele pw.św. Zygmunta Króla rozpoczęła miejskie obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe, delegacje i przedstawiciele samorządów, instytucji i organizacji oraz mieszkańcy i zaproszeni goście. W obchody rocznicowe włączyli się również uchodźcy wojenni z Ukrainy, którzy znaleźli bezpieczne schronienie na terenie miasta. O oprawę muzyczną zadbał chór Adoramus z parafii pw. Trójcy Świętej w Łosicach pod kierownictwem Mirosława Odoszewskiego.

Po mszy świętej, rozkazem mł.bryg. Rafała Stefaniuka galowy pochód został skierowany na główne uroczystości do parku im. Króla Aleksandra Jagiellończyka. Tam odegrano i odśpiewano hymn Polski oraz podniesiono na maszt flagę państwową. Delegacje i przedstawiciele zaproszonych gości złożyli kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym rocznicę uchwalenia konstytucji. Wartę honorową pełnili harcerze z Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Płomienie” działającej przy Zespole Szkół Nr 1 w Łosicach.

Podczas oficjalnej części głos zabrali organizatorzy wydarzenia Burmistrz Miasta i Gminy Łosice Mariusz Kucewicz i Starosta Powiatu Łosickiego Janusz Kobyliński. Obaj odnieśli się do sytuacji za naszą wschodnią granicą. - Mogę dzisiaj mieszkańcom miasta i powiatu powiedzieć, że potrafiliśmy wyjść naprzeciw trudnościom i jestem dumny z naszej społeczności. W dwieście trzydziestą pierwszą rocznicę powołania Konstytucji 3 – go Maja mamy prawo podnieść dumnie wysoko głowy, bo zdaliśmy egzamin z człowieczeństwa – mówił podczas uroczystości Mariusz Kucewicz.

Sytuację wojenną w Ukrainie skomentował również Sekretarz Stanu Ministerstwa Zdrowia Waldemar Kraska. – Okazuje się, że tylko silne, zjednoczone państwo jest państwem z którym się wszyscy liczą. Tylko silne państwo – silne militarnie i gospodarczo – jest w stanie zapewnić wolność i suwerenność swojemu krajowi. Dlatego tak ważne jest, abyśmy w dniu tego święta razem się zjednoczyli, abyśmy myśleli o swoim kraju, swojej ojczyźnie – o tej wartości, która jest dla nas bardzo cenna. Niech to święto będzie dla nas dniem radosnym a także dniem refleksji – mówił podczas uroczystości Waldemar Kraska.

Wydarzenie uświetniły występy uczniów z Państwowej Szkoły Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Łosicach, nadając uroczystości podniosły charakter. Repertuar został dobrany i opracowany przez nauczycieli i dyrekcję placówki.  

Powrót na początek strony