Aktualności

Jubileusz 100-lecia powstania OSP w Łosicach

W 1923 roku do życia została powołana Ochotnicza Straż Pożarna w Łosicach. 100 lat później, w niedzielę, 27 sierpnia 2023 roku, druhowie świętowali jubileusz w towarzystwie mieszkańców i zaproszonych gości.

Obchody rozpoczęły się zbiórką pododdziałów na placu przed strażnicą Ochotniczej Straży Pożarnej.. Oficjalną część rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Zygmunta Króla w Łosicach, poświęconą strażakom. Po zakończeniu mszy, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej OSP Mordy, strażacy, mieszkańcy oraz zaproszeni goście przemaszerowali ulicami miasta w uroczystym pochodzie na plac przed remizą, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Zasłużeni strażacy zostali wyróżnieni odznaczeniami oraz pamiątkowymi statuetkami, wyrazem wdzięczności za ich niezłomny wysiłek i poświęcenie. Przez lata stawiali czoła każdemu wyzwaniu, by zapewnić bezpieczeństwo. Nieodzownym momentem było odsłonięcie jubileuszowej tablicy pamiątkowej, przypominającej o trwałym dziedzictwie i sile wspólnoty oraz odsłonięcie pamiątkowego dzwonu na cześć setnej rocznicy istnienia OSP Łosice. Jego donośne brzmienie symbolizowało dekady oddania i gotowości w służbie lokalnej społeczności.

Podczas tego wyjątkowego dnia, Burmistrz Miasta i Gminy Łosice Mariusz Kucewicz przekazał symbolicznie klucze do nowego samochodu, który został w całości sfinansowany ze środków Miasta i Gminy. Stanowi on wyraz uznania dla niezawodnej służby strażaków oraz ich wkład w bezpieczeństwo społeczności lokalnej. Nowe narzędzie umożliwi jeszcze skuteczniejszą reakcję na wszelkie zagrożenia.

Atmosferę uroczystości wypełniały dźwięki Orkiestry Dętej OSP Mordy, dodając nutę muzykalności i radości do tego wyjątkowego jubileuszu. Setna rocznica OSP Łosice to nie tylko okazja do celebracji, ale także czas na podkreślenie trwałej wartości wspólnoty strażackiej i ich roli w budowaniu bezpiecznej przyszłości.

Poniżej kilka słów od Prezesa Zarządu OSP Łosice dh Sławomira Zaniuka:

W roku 2023 mija 100 lat oficjalnego istnienia organów straży pożarnych w Łosicach, jest to najlepsza okazja do wspomnienia i utrwalenia naszej historii. Wspomnienia o naszych przodkach, o ich ofiarności, odwadze, przywiązaniu do tradycji i najpiękniejszych jej symboli.

Od początku swego istnienia OSP aktywnie uczestniczyła w działalności statutowej na rzecz ochrony przeciwpożarowej, jak i rozwoju lokalnej miejscowości. Posiadane obecnie wyposażenie: samochody pożarnicze: GBA 2/20 STAR 1466, SH-18 Star 200, QUAD UTV, agregat prądotwórczy 140 kVA, namiot ewakuacyjny, sprzęt ratownictwa medycznego - zestawy PSP R1, sprzęt ratownictwa drogowego, aparaty powietrzne, agregat prądotwórczy, agregat oddymiający, piły do drewna, stali i betonu, sprzęt ratownictwa wysokościowego, pompy pływająca i szlamowa, sprzęt i armatura wodna. Obecnie nasza OSP liczy 68 członków, z czego 29 czynnych, w tym 16 przeszkolonych z zakresu ratownictwa medycznego oraz 18 po kursie podstawowym strażaka OSP, 4 dowódców. W 2022 roku uczestniczyliśmy w 45 akcjach ratowniczych. Działania rt-g realizujemy głównie na obszarze Miasta i Gminy Łosice oraz Powiatu Łosice w zakresie działań specjalistycznych, realizowanych podnośnikiem koszowym SH18.

Przy OSP działa również Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, w skład której wchodzi 23 druhen i druhów, młodych adeptów pożarnictwa. W roku ubiegłym zajęliśmy z MDP pierwsze miejsce i w 2023 roku reprezentowaliśmy powiat łosicki na zawodach wojewódzkich, na których zajęliśmy 13 miejsce na 37 powiatów województwa.

Corocznie uczestniczymy w uroczystościach Kościelnych (Wielkanoc, Boże Ciało, Niedziela Palmowa, 1 Listopada) oraz Państwowych (3 Maja, 11 Listopada, 100-lecie odzyskania Niepodległości). Włączamy się również działalność kulturalną, charytatywną oraz HDK.

Strażacy OSP codziennie poświęcają swój czas, zdrowie i narażają życie dla dobra społeczeństwa zarówno podczas bezinteresownej służby, jak i działań ratowniczo –gaśniczych, jest to wpisane w ich statut oraz podkreślone w słowach przysięgi składanej w momencie przyjmowania do służby.

Skład Zarządu OSP Łosice:
Sławomir Zaniuk – prezes
Maciej Raszuk – wiceprezes-naczelnik
Ewa Roszczak – wiceprezes
Marek Kalicki – wiceprezes
Mariusz Marciniuk – zastępca naczelnika
Paweł Bahniuk- sekretarz
Paweł Kucewicz – skarbnik
Marian Wierzchowski – gospodarz
Sebastian Kowalczyk – kronikarz

Powrót na początek strony