Grypa ptaków - czy przestrzegasz zasad bioasekuracji?

Informacje przekazane przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łosicach dotyczące przestrzegania zasad bioasekuracji w związku z grypą ptaków.

Zasady bioaseukracji:

1. Zabezpiecz drób i paszę przed kontaktem z dzikimi ptakami.
  2. Pod żadnym pozorem nie pozwól, aby na fermie przebywały osoby nieupoważnione.
  3. Pamiętaj o matach dezynfekcyjnych i regularnie je nasączaj aktywnym środkiem odkażającym.
  4. Wprowadź zakaz wstępu na fermę osobom mającym kontakt z innym ptactwem (np. właścicielom przydomowych kurników, czy myśliwym).
  5. Pamiętaj, żeby zawsze zakładać odzież i obuwie ochronne przed wejściem do kurnika i zmieniać ją każdorazowo wchodząc do kolejnych budynków.
  6. Wpuszczaj na fermę wyłącznie pojazdy z odkażonymi kołami.
  7. Zadbaj o zabezpieczenie ściółki.
  8. Pamiętaj o dezynfekcji ściółki przed wniesieniem do kurnika.
  9. Zadbaj o izolację każdego z kurników, a także osobne żywienie i narzędzia.
  10. Prowadź rejestr działań takich jak: oczyszczanie, odkażanie, dezynfekcja, deratyzacja.
  11. Posiadasz tylko kilka sztuk drobiu? Dla ich bezpieczeństwa - trzymaj je w zamknięciu.
  12. Zwiększona śmiertelność wśród drobiu, apatia, niechęć do paszy i wody, spadek nieśności oraz objawy nerwowe (porażenie, skręty szyi, drgawki, biegunka, duszność) - Nie zwlekaj! Zawiadom powiatowego lekarza weterynarii.

Więcej informacji na www.krd-ig.com.pl