Aktualności

Dzieci Zamojszczyzny upamiętnione

Mieszkańcy Zamojszczyzny brutalnie wysiedleni przez okupanta hitlerowskiego przybyli pociągiem 2 lutego 1943 roku do stacji kolejowej w Mordach. Około 600 osób z tej grupy przewieziono do Łosic.

 Do stacji kolejowej w Mordach dotarł pociąg w którym znajdowało się 1046 osób, połowę z nich stanowiły dzieci. Byli to mieszkańcy Zamojszczyzny brutalnie wysiedleni przez okupanta hitlerowskiego. Około 600 osób z tej grupy przewieziono do Łosic. W centrum miasta  znajduje się tablica upamiętniająca wydarzenia sprzed osiemdziesięciu lat a na cmentarzu parafialnym stoi mogiła, w której pochowano zmarłe dzieci. W 80. rocznicę tego wydarzenia chcąc uczcić pamięć ofiar zapalili znicz i złożyli kwiaty: Mariusz Kucewicz - Burmistrz Miasta i Gminy Łosice, Ewa Hornowska - Przewodnicząca Rady MiG Łosice, Małgorzata Łaska - Sekretarz MiG Łosice.

20230202_094925 (1).jpg

Powrót na początek strony