Całodobowy monitoring jakości powietrza w Łosicach

Przy ulicy św. Stanisława 1 w Łosicach zamontowany został czujnik monitorujący stan jakości powietrza. Urządzenie informuje o temperaturze powietrza, wilgotności, ciśnieniu, a także stężeniu pyłów zawieszonych - PM 1, PM 2.5 i PM 10 (odpowiadających za tzw. smog).

Wyniki można śledzić na stronie gminalosice.pl oraz www.naszepowietrze.pl bądź korzystając z aplikacji Syngeos na telefon. Bieżąca wiedza o stanie zanieczyszczeń ma służyć mieszkańcom do podejmowania decyzji o pobycie na zewnątrz budynków osób szczególnie narażonych na działanie smogu (dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży, osoby z chorobami układu oddechowego). Montaż urządzenia ma również charakter prewencyjny, uświadamiający mieszkańcom, jak duży wpływ na jakość powietrza, ma spalanie odpadów w piecach i kotłach c.o. czy ogrzewanie domów słabej jakości paliwem. Osoby, które chcą na bieżąco śledzić wyniki pomiarów w swoim telefonie, mogą zainstalować aplikację Syngeos. Dla systemów opartych o Android można ją pobrać ze sklepu Google Play. Aplikację mogą również wykorzystywać użytkownicy IOS.

Zakup urządzenia został sfinansowany z budżetu Miasta i Gminy Łosice na wniosek grupy mieszkańców.

Powrót na początek strony