78. rocznica Bitwy pod Jeziorami

W ostatnią niedzielę czerwca miejscowa społeczność uczestniczyła w uroczystościach związanych z 78. rocznicą bitwy pod Jeziorami upamiętniającą starcie żołnierzy AK pod dowództwem majora „Zenona” z oddziałami niemieckimi w 1944 roku.

Organizatorami wydarzenia był burmistrz Mariusz Kucewicz, Łosicki Dom Kultury i Konna Straż Ochrony Przyrody i Tradycji. Tegoroczne spotkanie poświęcone zostało w sposób szczególny Alinie Fedorowicz ps. Marta, która w marcu 1944 r. została dowódcą drużyny sanitarnej Oddziału Partyzanckiego „Zenona” i z 34. pp. przeszła cały szlak bojowy.
Jak zauważył w swoim przemówieniu burmistrz Mariusz Kucewicz, waga tego typu spotkań jest nieoceniona. – Są one bowiem nie tylko okazją do integracji społeczności lokalnej, ale przede wszystkim są żywą lekcją historii podczas której pielęgnujemy wspomnienia o ludziach i wydarzeniach szczególnie ważnych dla nas współczesnych.
W uroczystościach uczestniczyli m. in: posłowie na Sejm RP, Anna Dąbrowska-Banaszak, Marek Sawicki, Stanisław Żmijan, senator RP Jerzy Fedorowicz, ppłk Marcin Zimny, ppłk Andrzej Kosieradzki, starosta łosicki – Janusz Kobyliński, burmistrz miasta i gminy Łosice – Mariusz Kucewicz, radni powiatu i miasta i gminy Łosice oraz delegacje instytucji i organizacji społecznych. Mszę polową odprawił ks. Wojciech Sobieszek Duszpasterz Młodzieży Diecezji Siedleckiej.
Powrót na początek strony