Zmarł Marian Kwiatek wieloletni dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Łosicach

18 maja w wieku 92 lat zmarł Marian Kwiatek wieloletni Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Łosicach. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona 20 maja (piątek) o godz. 13:30 w kościele pw. św. Zygmunta Króla w Łosicach.

Marian Kwiatek urodził się 10 stycznia 1930 r. w miejscowości Boiska n/Wisłą, grn. Solec n/Wisłą, pow. Lipsko. Do czwartej klasy szkoły podstawowej uczęszczał w Boiskach. Od klasy piątej, przez gimnazjum aż po Liceum Pedagogiczne, w którym w 1951 r. zdał maturę, uczył się w Solcu n/Wisłą. Jego wychowawczynią była nauczycielka jez. angielskiego Janina Bem- wnuczka gen. Bema.

W tamtych czasach absolwenci wraz z dyplomem otrzymywali nakaz pracy na trzy lata w określonej miejscowości. M. Kwiatek takiego nakazu nie otrzymał, gdyż Jego brat należał do AK i został aresztowany. W związku z tym, za działalność brata, on został publicznie wyrzucony z ZMP. Pomógł kolega pracujący w Okuninie, pow. Miastko, woj. Koszalińskie, który złożył dokumenty na studia, a na jego miejsce przyjęto M. Kwiatka. Po roku otrzymał wezwanie na komisję wojskową. Wtedy złożył dokumenty i zdał egzamin wstępny na studia w Łodzi. W roku 1956 otrzymał dyplom i nakaz pracy w woj. warszawskim - kuratorium skierowało młodego nauczyciela do pracy w Łosicach.

W 1964 r. został powołany na stanowisko zastępcy ówczesnego dyr. Zespołu Szkół Nr 1, p. Ławnickiego. Rok później kurator oświaty mianował p. M. Kwiatka dyrektorem Zespołu Szkół Nr 1. Funkcję tę pełnił aż do odejścia na emeryturę w 1987 r.

Marian Kwiatek, V Zjazd Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego w Łosicach, Jubileusz 75-lecia Szkoły 5 października 2019 r. Fot. losice.info

Marian Kwiatek, V Zjazd Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego w Łosicach, Jubileusz 75-lecia Szkoły 5 października 2019 roku. Fot. losice.info

Podczas tak długiego piastowania stanowiska miało miejsce wiele podjętych i wykonanych z sukcesem z Jego inicjatywy działań: dobudowano pawilon, co pozwoliło na zwiększenie o 5 sal lekcyjnych, rozbudowano zaplecze kuchenne, zbudowano pawilon z przeznaczeniem na internat, ale decyzją administracyjną zmieniono go na internat - wówczas Szkoły Specjalnej, zorganizowano wieczorową szkołę średnią dla dorosłych, zbudowano boisko do gier zespołowych (piłkę ręczną, siatkową i koszykową) pokryte asfaltem, zorganizowano szkołę w Biernatach, którą administrował p. Kwiatek, gdyż w tym czasie pełnił równocześnie funkcję dyrektora szkół miejsko-gminnych (na polecenie kuratora oświaty w Białej Podlaskiej P. Mierzwińskiego), rozpoczęto przygotowania do budowy obecnego stadionu.

Poza lekcjami, zgodnie z zainteresowaniami i wykształceniem (geografia), organizował wycieczki krajoznawcze i obozy wędrowne. Nie pozostawał obojętnym na potrzeby społeczności lokalnej, pełnił funkcję radnego i członka prezydium Powiatowej i Miejskiej Rady Narodowej w latach 1960-1990. Na zasłużonej emeryturze zwolnił, ale nie zaniechał zupełnie aktywności, nadal jest czynnym członkiem sekcji Emerytów i Rencistów ZNP. Członek Kapituły Odznaczenia „Zasłużony dla Ziemi Łosickiej”.

Tytuł honorowy „Zasłużony dla Ziemi Łosickiej" otrzymał w 2004 r.

źródło: Opracowano na podstawie książki „Zostawiłem ślad na Ziemi Łosickiej”.

 

Powrót na początek strony