Apel Wojewody Mazowieckiego - ASF

Apel Wojewody Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła w sprawie afrykańskiego pomoru świń.

Szanowni Państwo,

afrykański pomór świń (ASF) coraz bardziej rozprzestrzenia się na terenie województwa mazowieckiego. To wysoce zaraźliwa choroba atakująca świnie i dziki. Obecnie mamy potwierdzonych kilkadziesiąt przypadków ASF u dzików, oraz odnotowane nowe ogniska ASF w hodowlach świń. Wirus wywołujący chorobę jest nieszkodliwy dla ludzi, ale śmiertelny dla świń, dlatego zapobieganie, wykrywanie i zgłaszanie pozwoli na zatrzymanie tej generującej ogromne straty choroby.

W związku z tym (…) apeluję do wszystkich hodowców trzody chlewnej o podjęcie działań, które pozwolą ograniczyć szerzenie się choroby. Proszę o zachowanie szczególnej ostrożności i odpowiednich środków higieny oraz zasad bioasekuracji, które pozwolą zminimalizować ryzyko przeniesienia wirusa wywołującego ASF do niezarażonych gospodarstw. Ważne jest, aby m.in. dbać o czystość ubrań i obuwia używanego do obsługi świń, dezynfekować maszyny, pojazdy i sprzęt używany do obsługi świń, utrzymywać świnie w pełnej izolacji od dzików, a także innych zwierząt wolnożyjących oraz domowych. Obecnie nie ma szczepionki ani leków przeciw ASF, dlatego tak ważne są działania prewencyjne.

W tej chwili ogniska ASF u świń występują w części powiatu żuromińskiego i mławskiego, ale wspólnie musimy zrobić wszystko, aby nie rozprzestrzeniły się na większą skalę.

W przypadku nawet najmniejszego podejrzenia możliwości wystąpienia ASF w stadzie, należy zgłosić ten fakt powiatowemu lekarzowi weterynarii lub lekarzowi weterynarii opiekującemu się stadem. Zachęcam do zapoznania się z załączonymi materiałami oraz do dystrybuowania ich na szeroką skalę.

Z poważaniem,
Konstanty Radziwiłł